петак, 27. новембар 2015.

BOŽIĆNA ČESNICA

Možda je rano za ovaj post... do Božića ima još više od mesec dana... Ali, recept je tu,  neka se nađe...

Božićno jutro započinjem mešenjem testa za tradicionalnu Česnicu. Veruje se da njeno ime potiče od staroslovenske reči: ČEST (što znači: DEO), jer se pred ručak lomi na delove. U testo se stavlja novčić, koji bi, prema verovanju trebalo da donese sreću onome ko ga nađe u svom delu. Pri lomljenju, svako od prisutnih otkida sebi deo hleba, a jedan deo je ''kućni''. Ove godine, naša parica ostala je ''u kući''. 

Sastojci:

- 1 kocka svežeg kvasca 
- 3,5 - 4 dl mleka 
- 2 kašičice šećera 
- 1 kašičica brašna 

I još: 

- 750 gr brašna 
- 1 jaje 
- 3 kašike maslinovog ulja 
- 1 kašičica soli 

Za premazivanje i posipanje česnice: 

- 1 belance malo susama i lana 
- malo soli

 Najvažnije: 

- 1 novčić za sreću, umotan u komadić alufolije 

Postupak:

Ugrejati mleko sa šećerom, pa ga skloniti sa ringle, dodati kašičicu brašna i kocku kvasca, pa ga razmrviti u mleku. Ostaviti na toplom mestu, da kvasac počne da radi i zapenuša se. 

U vanglu staviti brašno (pre toga odvojiti dve šake sa strane, u neku činiju), jaje, ulje i so. Kada kvasac naraste, dodati ga testu i početi sa mešenjem. Po potrebi dodavati još mlakog mleka ili brašna (onog odvojenog sa strane), da bi se dobilo srednje tvrdo testo. 

Umešeno testo staviti u vanglu (pre toga ga poprašiti brašnom), pokriti krpom i ostaviti na mirnom i toplom mestu da udvostruči veličinu. 

Za to vreme pripremiti sud za pečenje, malo ga podmazati uljem i poprašiti brašnom. Kad testo naraste, premesiti ga na stolu, i po potrebi dodavati brašno od onog, odvojenog sa strane, pa podeliti na dva dela, veći (oko 2/3 testa) i manji (1/3 testa). 

Manji deo oblikovati u kuglu, u njega utisnuti novčić za sreću, umotan u alufoliju, i staviti ga u sredinu suda za pečenje (ovaj put sam koristila kalup za tortu prečnika 28 cm). Ostatak testa (onaj dvotrećinski) oklagijom razvaljati na debljinu od oko 1 cm, pa čašom izrezivati ''krofnice''. Ja sam izrezala 18 komada. ''Krofnice'' slagati jednu do druge, preklapajući ih (vidi sliku), dok svih 18 ne složimo pravilno. Ostatak testa (od izrezivanja ''krofnica'') premesiti, podeliti na dva dela, pa napraviti dva duuuugačka štapića, preplesti ih, pa ugurati sa spoljašnje strane, da bi se popunila praznina u kalupu. 


Umućenim belancetom premazati česnicu, posuti solju, susamom i lanenim semenkama, pa ostaviti da raste još oko pola sata. 

Peći u rerni zagrejanoj na 200 stepeni, oko 15 minuta, a zatim smanjiti na 180 stepeni i peći dok ne bude gotova, do zlataste boje. 

Ponekad Česnicu pravim kao običnu pogaču, bez ukrasa, samo grančicom Badnjaka napravim par rupica u vidu krsta.

Od ovog testa može se napraviti i slavski kolač, samo je ukrašavanje drugačije, ali, to ću opisati u nekom od narednih postova.


субота, 21. новембар 2015.

SLAVSKO ŽITO

Vreme slava je počelo... Za domaćice koje ne znaju kako se sprema Slavko žito, evo mog načina. Ovako ga ja spremam, dan pre Krsne slave. 


Sastojci:

- 300 gr pšenice (žita) ''belije'' 
- 300 gr mlevenih oraha 
- oko 250 gr šećera 
- malo vanil šećera 
- muskatni oraščić 
- malo cimeta (bukvalno na vrh noža)

Pšenicu (žito) dobro očistiti od nečistoće i isprati je pod mlazom vode. Staviti je u veći sud (jer bubri prilikom kuvanja) i ostaviti da provri. Kad provri, pustiti da vri par minuta, prosuti vodu (žito ostaje u cediljki), naliti novu, hladnu vodu i ponoviti postupak. 

Ostaviti da opet provri, baciti vodu, naliti opet čistu hladnu vodu i ostaviti da provri. To radim četiri puta, da bi se voda izbistrila. U toku kuvanja, neka zrna žita će se već raspuknuti, otvarati se i to je dobro, tako treba. 

Kad četvrti put voda uzavri, skloniti posudu sa vatre, staviti na hladno mesto, poklopiti posudu poklopcem, i na nju staviti neki stari jastuk ili ćebe. Posle par sati mirovanja, žito će biti kuvano, i većina zrna raspuknuta i prohlađena. 

Žito procediti (sačuvati 2 dl tečnosti) i samleti ga (koristim multipraktik). 
U većoj šerpi izmešati žito, mlevene orahe (pre mešanja odvojiti malo mlevenih oraha i poneku lepu polutku za ukrašavanje) i malo šećera. 

Dodati vanilu, trun cimeta i morskog oraščića (preći par puta preko rendeta, jer ima intenzivan miris i ukus). Pošto ne volim da bude suvo, ja žitu uvek dodajem pomalo vode od kuvanja (neko to ne radi, čitala sam čak da su ga domaćice ranije sušile na platnenom čaršavu pre mlevenja). 

Probati ukus, pa po potrebi dodati još šećera. Pošto volimo slađe, ja dodajem ukupno oko 250 gr. 
Žito staviti u lepu činijicu, posuti ga mlevenim orasima i ukrasiti polutkama oraha. Rano ujutro, na dan Krsne slave, domaćin ga odnosi u crkvu, gde ga sveštenik osvešta. Ukućani i gosti se na dan slave, pre ručka, posluže kašičicom žita.



четвртак, 19. новембар 2015.

SLANA TORTA (od korica za rozen tortu)

Evo još jedne fine slane torte, za čiju pripremu ne treba izdvojiti mnogo vremena, jer se koriste gotove, kupovne kore za rozen tortu, kojih sada ima i u slanoj varijanti...

Sastojci:

1 paket korica za rozen tortu (slanih)

 Za premaz od sira: 

- 600 gr feta sira
- 8 dl kisele pavlake (ili milerama) sa 20 % mm 
- 100 gr majoneza 
- malo soli, bibera i belog luka u prahu 

Za filovanje: 

- 350 gr šunke ili ćurećih/pilećih prsa, tanko isečenih 
- 4 skuvana jaja 
- 10 kiselih krastavčića 
- 100 gr maslina 

- jean ili dva reda kora mogu se premazati i ajvarom

Za ukrašavanje torte: 

- 150 gr dimljenog kačkavalja 
- 18 kom. čeri paradajzića 
- 1 veza peršunovog lista

Kore za rozen tortu su veoma nežne i prhke, zato  preporučujem da pre početka slaganja torte, sve sastojke pripremite i stavite ih na radnu površinu, kako bi vam svi bili na dohvat ruke, a torta složena za 20 minuta. 

Nemojte ih otvarati iz vakuum paketa pre vremena, da se nepotrebno ne isušuju. 

U jednu činiju izrendajte jaja, u drugu kisele krastavčiće, i ocedite ih od viška tečnosti, u treću iseckajte masline. 

Napravite premaz od sira, tako što ćete viljuškom ili gnječilicom za krompir pire izgnječiti feta sir, pa dodati kiselu pavlaku, majonez i malo začina, soli, bibera i belog luka u prahu. 

Kad je sve spremno, uzeti tacnu na koju ćemo slagati tortu, i premazati je sa 3 kašike premaza od sira, na to staviti prvu koru, i ona će se lepo zalepiti, i neće klizati. 

Opet uzeti 3 kašike premaza od sira, naneti ga na koru, pa posuti polovinu kuvanih jaja. 

Svaku novu koru koju uzimamo, premažemo sirom, dok je još na stolu, pa je stavimo namazanom stranom na dole, na fil (u ovom slučaju na rendana jaja). 

Koru opet, sad odozgo, namažemo sirom, pa rasporedimo polovinu krastavčića. 

Opet namažemo novu koru, stavimo je namazanom stranom na krastavčiće, pa je opet sa 3 kašike fila premažemo i odozgo. 

Složiti režnjeve šunke, pa opet namazana kora i tako redom. 

Ostatak kora, fila i premaza od sira rasporediti kao što je navedeno. 

U poslednji fil kora dodaju se iseckane masline. Staviti na njih poslednju koru, ali, ne treba je premazivati. Streč folijom umotati tortu, zajedno sa tacnom, opteretiti je kuhinjskom daščicom, ili knjigom (eto knjizi nove namene!), i ostaviti da se dobro ohladi u frižider, na 24 sata. 

Ostatak sira sačuvati za sutra, za premazivanje torte pre serviranja.

Sutradan tortu odmotati, lepo je premazati sirom, ili običnom kiselom pavlakom, pa odozgo narendati kačkavalj, gaudu ili sir koji volite... Ja sam imala dimljeni kačkavalj, i mirisao je prelepo... 

Tortu iseći na kocke, i ukrasiti je po želji, mogućnosti su bezbrojne, a ja sam koristila čeri i peršunov list... jednostavno, a efektno! Prijatno!



Dodajem još nekoliko sličica ovog lepog predjela... 






недеља, 8. новембар 2015.

KARAMELISIMA

Torta koja me je osvojila na prvi zalogaj! Probala sam je na poslu, i oduševila se ukusom... Ne volim torte sa pudingom u filu, ali, naravno da ponekad pravim izuzetak, kao sada... Torta je savršena, kremasta, i nikad ne bih pogodila da je jedan fil baš sa pudingom... 

Ona ima dve fine kore s orasima, i dva karamel fila! 



Kore (peku se dve ovakve):

- 7 belanaca
- 7 kašika šećera
- 1 žumance
- 100 gr mlevenih oraha
- 1 kašika brašna

Prvi karamel fil:

- 12 žumanaca
- 20 kašika šećera
- 200 gr Milka čokolade s ukusom karamela 
- 150 gr putera 
- 100 gr margarina 

Drugi karamel fil:

- 200 gr šećera
- 5,5 dl mleka
- 2 pudinga sa ukusom karamela 
- 2 dl mleka
- 200 gr putera

Postupak: 

Kore se veličine 22 x 30 cm, ja sam ih pekla na papiru na kom sam nacrtala pravougaonik tih dimenzija. Mutila sam ih odvojeno, a pekla istovremeno, jer imam rernu sa ventilatorom, otprilike 25 do 30 minuta na 170 stepeni.
Za koru je neophodno umutiti mikserom belanca u čvrst šam, posetpeno dodavajući šećer. Kad je sneg dovoljno čvrst, dodati žumance i orahe pomešane sa kašikom brašna.
Na isti na,in umutiti i drugu koru, i ispeći ih, kao što sam opisala.




Prvi karamel fil:

Ovaj fil se kuva na pari, a najlakše je skuvati ga u loncu za mleko, sa duplim dnom. Žumanca i šećer se kuvaju na pari, uz stalno mešanje. Kad lonac počne da pišti, meriti vreme, za 6-8 minuta trebalo bi da se zgusnuo i da je kuvan. Skloniti sa ringle, i u fil ubaciti izlomljenu čokoladu. Mešati dok se ne rastopi, i ostaviti na hlađenje.
Ohlađen fil izmešati sa umućenim puterom i margarinom.
Na slici je u crvenoj posudi.

Drugi karamel fil:

200 gr šećera staviti u suvu šerpu, da se karamelizuje. Ne treba mešati, dovoljno je samo povremeno okrenuti šerpu u krug, da se karamel sam izmeša. Kad je karamel postao crvenkast (paziti da ne izgori), dodati 5,5 dl mleka i ostaviti da provri. Za to vreme 2 pudinga s ukusom karamela izmešati sa 2 dl mleka. Kad mleko u šerpi provri, dodati razmućen puding i skuvati ga. 
Kad se ovaj fil skuva, i ohladi, izmešati ga sa umućenim puterom.
Na slici je u plavoj posudi.




Filovanje torte: 

Na tacnu staviti jednu koru, premazati je polovinom prvog fila, a zatim i polovinom drugog fila. Sve ponoviti još jednom, kora, prvi fil, pa drugi fil. Ostaviti tortu na hlađenje, a pred suženje, najbolje sutradan umutiti 3 dl slatke pavlake, i ukrasiti tortu. 
Ja sam je još posula čokoladnim trouglićima.








уторак, 3. новембар 2015.

MAFINI S LIMUNOM

Evo recepta za mafine koji su baš fini, a gotovi za čas! 
Od ove količine namirnica dobije se 18 komada...


Sastojci:


- 100 gr putera
- 170 gr šećera
- 2 jaja
- 260 gr mekog brašna
- 30 gr ovsenih mekinja
- 1/2 kesice praška za pecivo
- malo soli
- 60 ml limunovog soka
- 250 ml mleka
- 3 kašike kandirane limunove kore
- 18 papirnih korpica za mafine

Glazura od limuna:

- 70 gr prah šećera
- 4-5 kašika limunovog soka
- par kapi ulja    

Puter i šećer dobro izmutiti mikserom, pa dodati jaja. Ostale sastojke dodavati jedan po jedan, i dalje muteći mikserom. Koricu limuna dodati na kraju, polako izmešati špatulom, pa testo sipati u korpice, koje su već stavljene u kalup za pečenje mafina. 

Peći na oko 170 stepeni, dvadesetak minuta.

Kad se mafini ohlade, preliti ih glazurom od limuna, a po želji se na glazuru može staviti još malo kandirane limunove kore.

Glazura od limuna:

Prah šećer preliti sokom od limuna i uljem, mutiti dok se smesa ne ujednači, i ne postane tečna.